❕❕❕ Na Black Friday padají ceny až o 70 %!

Smyčkové nebo střižené koberce? Kam se hodí a proč?

Koberce lze dělit podle několika kritérií, ať už podle vzhledu, materiálu nebo jejich ideální použití. Dají se však odlišovat i podle struktury vlasu, a to na smyčkové nebo střižené, podle toho, zda všitá smyčka byla ještě následně rozstřižena. Jak to ovlivňuje vlastnosti koberce? To vám ukáže nadšenec do koberců, samotný Aladin.

Co velmi ovlivňuje životnost a odolnost koberce? Především to, jak se o něj majitel stará, jak je namáhán, ale i to, z čeho je vyroben. Dalším důležitým kritériem je i struktura vlasu. Typ nášlapné plochy může výrazně zahýbat s pořizovací cenou koberce, stejně jako určuje jeho vlastnosti. Aladin vám poradí, jak se zorientovat v základních typech.

Co nám o koberci řekne jeho konstrukce

Existuje hned několik možností, jak může konstrukce nášlapné vrstvy koberce vypadat. Základní charakteristikou tzv. nášlapné plochy je její skladba ze svisle uspořádaných vláken, jejichž hustota na metr čtvereční určuje kvalitu a výdrž koberce. Podle technologického provedení rozdělujeme smyčky a střižený vlas – to první je odolnější a lepší na údržbu, naopak druhá varianta vypadá na pohled hebce a přepychově.

Ve znamení odolnosti

Plocha koberce, po níž chodíme, je v případě smyčkových koberců tvořena, jak už asi všechny napadne, malými smyčkami upevněnými k podkladu. Smyčka, která někomu může připomínat i uzlík, zvyšuje odolnost koberce, proto je takový typ podlahové krytiny vhodnější do místností s náročnějším provozem a vysokou zátěží. Díky tvarové paměti se smyčka vždy vrací do původní podoby a vlas koberce je tak lépe chráněn před sešlapáním. Tradičně se tento typ, i pro své vhodné vlastnosti, používá v kancelářích či prostorách veřejných institucí, jako jsou banky nebo úřady, najít je můžeme ale i v bytech. Je to především z důvodu široké škály barev a vzorů, které se dají pomocí smyček a jejich směru vetkání vyčarovat.

Luxusní vzhled, ale!

Střižený vlas, nebo také střiž, má stejný základ jako kobercová smyčka, kdy následně dojde k jejímu přestřižení. Tímto jednoduchým krokem se celkově změní kvalita a charakter koberce. Při výrobě jsou všechna vlákna zarovnána na stejnou délku, což dodává dojem kompaktnosti a jednoty. Je-li vlas střižený, má koberec hned o něco komfortnější a luxusnější vzhled, nehledě na fakt, že je i příjemnější na dotek. Velkou nevýhodu je však jeho snazší opotřebení, ať už to jsou vyšlapané cestičky v místech, kudy se často prochází, či drážky od koleček židlí – tohle poškození bohužel nespraví ani ten nejšikovnější mistr z Aladinovy dílny. Nicméně, střižené koberce se používají dnes a denně, a to převážně v domácnostech. „Například obývak je místo, kde si chcete dopřát komfortní podlahu. Proto bychom vám zde doporučili koberec střižený, nikoli smyčkový, klidně s delším vlasem, ale z odolnějších materiálů,” uvádí Marek Černý ze společnosti Mujkoberec.

Ani smyčka, ani střiž. Co je to?

Mimo klasické smyčkové či střižené varianty kobercového vlákna existují i takové speciality, jako je strukturovaná smyčka nebo kombinace výše zmíněných variant – tedy střiž a smyčka v jednom. Aby výrobci koberců docílili větší plasticity a originálnějšího vzhledu, zkusili vplétané smyčky utahovat v různé délce, čímž dali vzniknout velmi zajímavé struktuře povrchu. Koberec je díky tomuto efektu osobitý, stále velmi odolný a dobře se udržuje – ideální jak do silně frekventovaných prostor, tak do domácnosti. Podobně dobré užitné vlastnosti má i kombinace obou technologií, tedy smyček i jejich rozstřižení. Takové koberce nejsou náchylné na mechanické opotřebení, jelikož nestejnoměrné uspořádání vláken všechno spolehlivě skryje.

Témata tohoto článku:
- Smyčkové koberce
- Střižené koberce