Koberec má v interiéru svou velkou úlohu: dokáže vhodně doplnit vybavení místnosti, stane se nosným dekorativním prvkem, vymezí prostor pro zábavu a vnese do prostoru rovnováhu. Nákup dokonalého koberce ale může být výzva. Jak vybrat ten pravý? Jak zvolit správnou velikost, materiál, styl a provedení? Existuje řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu. A zdánlivě nekonečný rozsah možností tento proces nijak neusnadňuje.
Prozkoumejte našeho průvodce a najděte ten nejlepší koberec pro vaše vnitřní nebo venkovní prostory.
Máte radši video? Marek vás výběrem provede.
Jaké aspekty je třeba zvážit před nákupem koberce?
Velikost a tvar koberce
Výběr správné velikosti a tvaru je prvním důležitým bodem. Pro harmonii prostoru jsou proporce jednotlivého vybavení rozhodující. Příliš malý koberec může způsobit, že se prostor opticky zmenší, zatímco opačný výběr, tedy příliš velký koberec, nabourá vyváženost místnosti.
Většina výrobců používá standardní rozměry koberců. Pokud máte specifický rozměr, který jim neodpovídá, je možné koberec vyrobit na míru i z metrážového koberce včetně obvodového obšití.
Nejjednodušším způsobem, jak si představit reálnou velikost koberce v místnosti, je vyznačit si jeho velikost na podlaze pomocí papírové pásky. Díky tomu zjistíte, jestli koberec nebude někde vadit při průchodu nebo zda se nebude dotýkat nábytku.
Alternativně můžete použít náš on-line plánovač podlah, kam můžete snadno nahrát fotografii vašeho interiéru.
Nejklasičtějším tvarem koberce je obdélník. Čtvercové koberce je možné využít tam, kde opisujeme shodný čtvercový tvar, třeba u čtvercového jídelního stolu nebo sedací soupravy do pravidelného tvaru L či U.
Kulaté koberce mohou vhodně vyvážit velké množství hran v interiéru, velmi dobře se doplňují například s kulatými konferenčními stolky.
Jak zvolit správnou velikost koberce?
Podívejte se na pár ukázek, jak může být koberec umístěný v obývacím pokoji a jak umístit koberec k sedačce. Více tipů najdete v našem článku Jak zvolit správnou velikost kusového koberce.
1. Koberec je umístěn pod celou sedací zónou
2. Koberec je umístěn pod předními nohami sedačky a křesel
3. Koberec je umístěn pouze okolo konferenčního stolku, velikost koberce by měla být vždy větší než samotný konferenční stolek
4. Kulatý koberec umístěte tak, aby vyplnil prostor mezi sedačkou a případnými křesly, neměl by přesahovat ven ze sedací zóny
Styl, materiál a barevnost
Existuje zdánlivě nekonečně možností stylu koberců. Design a barevnost jdou často ruku v ruce s materiálem. Zatímco tradičními koberci v orientálním vzoru se zařizují klasické až rustikální interiéry, moderním skandinávským prostorům budou slušet geometrické vzory a delší vlas a boho stylu naopak přírodní materiály a třásně.
V rámci jedné domácnosti můžete zkombinovat i více druhů koberců, a to jak barevně tak i materiálově. Žhavým trendem je také vrstvení koberců či využití různých tvarů v jedné místnosti.
Každý domov je individuální. Pokud si nejste jistí, jak vybraný koberec bude ladit s vybavením či stylem místnosti, vyzkoušejte naši jednoduchou aplikaci na vizualizaci koberce. Stačí vložit fotku prostoru, a hned vidíte výsledek. Můžete také oslovit naši interiérovou designérku, se kterou výběr osobně zkonzultujete.
Materiály, ze kterých jsou koberce vyrobeny, můžeme shrnout do tří základních kategorií.
1. Přírodní vlas: vlna, bavlna, hedvábí, juta, sisal
Plusy: odolný a trvanlivý materiál, konkrétně vlněné koberce jsou úžasnými tepelnými izolanty.
Mínusy: vyšší pořizovací cena, nutnost profesionálního čištění, barvené hedvábné koberce jsou velmi náchylné na případné znečištění.
2. Syntetický vlas: akryl, polyester, polypropylen
Plusy: cenově dostupný, snadno se čistí, velmi odolný vůči skvrnám.
Mínusy: snadněji se kontaminuje plísněmi a bakteriemi z opakovaného znečištění nebo nehod domácích mazlíčků či dětí, může vyžadovat výměnu dříve než koberce z vlny nebo přírodních vláken.
3. Umělé hedvábí: viskóza, hedvábí z bambusových nebo banánových vláken
Plusy: cenově dostupné; výrazné vzory mohou skrýt případné nečistoty.
Mínusy: viskóza je jako savá houba – nejenže přitahuje vlhkost a olej, ale i obyčejná voda může zničit vlákna.
Struktura vlasu koberce
Kromě materiálu je pro vzhled koberce rozhodující i technika výroby koberce, tedy struktura jeho vlasu. Mezi základní konstrukce materiálu patří smyčkový a střižený vlas.
Ručně vázané koberce
Tato původní výrobní metoda je zejména u dražších koberců využívána dodnes. Ručně vázané koberce vznikají technikou vevazování uzlů z vlněných a řidčeji i hedvábných nití. Tato technika umožňuje vytvářet pestrobarevné vzory, jedná se o luxusní koberce.
Strojně vázané koberce
Pomocí automatických strojů je napodobována metoda ručního vázání koberců. Výhodou této metody je především rychlost. Díky tomu jsou strojně vázané koberce cenově dostupnější.
Jednoduché tkané koberce
Tkané koberce už nejsou tak běžné jako před pár desetiletími. Pokud na ně narazíte, půjde pravděpodobně o běhouny. Častějším provedeném jsou takzvané bukláky (buclé/bouclé). Jedná se o koberce bez klasického vlasu a s nízkou smyčkou. Vyrobeny jsou obvykle z jutového, sisalového nebo kokosového vlákna.
Všívané koberce
Nejrozšířenějším typem koberce je všívaný, který se vyrábí strojovým všíváním příze do podkladové tkaniny. Hlavní předností těchto koberců je jejich pevnost a jemnost. Všívané koberce se dále dělí na smyčkové koberce a stříhané koberce.
Vpichované koberce
Jedná se o koberce s nejvýhodnější cenou, které se vyrábějí z recyklovaných materiálů, stejnou technologií jako všívané koberce. Oproti všívaným kobercům však mají nižší kvalitu. Díky nízké ceně se často používají jako zátěžové koberce v komerčních prostorech.
Další tipy pro dokonalý vzhled a funkci koberce:
Pokud jste si právě vybrali dokonalý koberec pro váš domov, podpořte jeho životnost a správnou funkčnost impregnací či vhodnou podložkou.
Impregnace
Tato povrchová úprava ošetří koberec a poskytne mu ochranu před nejběžnějšími fleky, ať už je to vylitý čaj, nehoda domácího mazlíčka nebo skvrna od oblíbené dobroty. Nano impregnace vydrží na koberci (podle zátěže) zhruba 2 až 3 roky, případně 5 vyprání. Impregnaci si můžete nanést jednoduše sami, nebo si ji u nás objednat rovnou s vybraným kobercem.
Protiskluzová úprava
Gumové podložky jsou minulostí. Díky tomuto latexovému nátěru s velmi jednoduchou aplikací váš koberec nikdy nesklouzne. Jedná se o jemnou vrstvu, která nijak nepoškodí podlahu, rychle uschne a odolá mechanickému poškození.
Čištění koberců
Vyvinuli jsme nejefektivnější prostředek, kterým jednoduše vyřešíte všechny nečistoty. Stačí nastříkat na skvrnu, nechat pár minut působit a setřít. Čistič je navíc vhodný i na ostatní typy textilních povrchů, třeba čalounění v domácnosti i v autě, boty a další.
Pokud se do čištění nechcete pouštět sami, můžete to nechat na našich profesionálech. Kusové koberce vyčistíme s dopravou zdarma, o metrážové se postaráme u vás doma. Spočítejte si cenu čištění na pár kliknutí.