Poslechněte si tento článek v audioverzi:
Nižší náklady na vytápění, lepší akustika, měkký podklad pro vaše chodidla i dětské hry a příjemná atmosféra. Za to všechno patří dík kobercům v interiéru. Aby vydržely krásné a funkční co nejdéle, zaslouží si vaši péči. Přečtěte si, jak se o koberec postarat jako o vlastní..Bez vysavače se neobejdete
Říká se, že časté vysávání koberci neprospívá, ale opak je pravdou. Kromě odstranění nečistot pomůžete pravidelným luxováním i vzhledu koberce. Nejlepší způsob, jak zajistit dlouhodobou krásu a trvanlivost vašeho koberce, je vysávat jej pravidelně, protože luxováním odstraníte hrubé nečistoty.
V závislosti na typu koberce, který máte, použijte nástavec s rotačním kartáčem nebo pouze sání. Při nákupu vysavače zvolte takový, který má výškově nastavitelný sací nástavec. To se vám bude hodit zejména při vysávání koberců s vysokým vlasem, protože umožní efektivnější sání.
Koberec by se měl čistit profesionálním vysavačem (na mokro) každých 12–18 měsíců, podle jeho vytížení.
Jednou za rok důkladné čištění
Pokud chcete, aby vám koberec vydržel dlouho a bez změny barvy, měli byste ho minimálně jednou za rok vyčistit z gruntu. Udělat to můžete kdykoliv, ale ideální chvíle na důkladné čištění přichází na jaře.

Suché čištění koberců
Suché čištění patří k nejběžnějším metodám. Pokud doma nemáte pěnový nebo práškový čisticí prostředek, můžete si ho bez problémů pořídit v drogerii nebo u specialistů. Tento typ čisticího přípravku bývá k vlasům koberců velmi šetrný, takže se nemusíte bát sražení nebo poškození vláken. Metodu suchého čištění můžete bez obav použít i u koberce z přírodních materiálů.
Jak na suché čištění?
- Koberec vysajte.
- Rozprašte přípravek na suché čištění.
- U koberce s vyšším vlasem použijte kartáč a přípravek do koberce pořádně zapravte.
- Nechte přípravek působit dle návodu.
- Koberec důkladně vysajte.
- Hotovo.

Odstranění skvrn
Skvrny, jako jsou káva, víno nebo červené víno, je nejlepší odstranit co nejrychleji. Pomůže vám k tomu speciální čisticí prostředek. Pro začátek si čisticí prostředek vždy vyzkoušejte na malé, nenápadné části koberce, abyste zjistili, zda nezmění barvu.
Co dělat, když koberec polijete vínem, pivem, čajem nebo kávou?
- Neutralizujte skvrnu roztokem octa.
- Poté přidejte malé množství roztoku čisticího prostředku (1/4 lžičky čisticího prostředku na 1 l vody).
- Pokračujte v aplikaci roztoku, dokud skvrna není zcela odstraněna.
- Pomocí rozprašovače opláchněte postižené místo vodou a ručníkem osušte, aby se odstranila přebytečná vlhkost.
- Nakonec použijte papírové utěrky k úplnému usušení skvrny.

Jak odstranit skvrnu od krve, kečupu nebo čokolády?
- Navlhčete postižené místo roztokem amoniaku.
- Přidejte malé množství roztoku čisticího prostředku (1/4 lžičky mycího prostředku na 1 l vody) a jemně třete.
- Pomocí rozprašovače opláchněte místo vodou a osušte ručníkem.
- Na závěr použijte papírové utěrky k úplnému usušení skvrny.
Efektivní čistič
Pokud hledáte opravdu efektivní čisticí prostředek, doporučujeme vám Dr. Aladin Professional. Tento produkt obsahuje nejefektivnější čisticí směs, kterou jsme za dobu naší praxe objevili. Čistič stačí aplikovat na znečištěná místa, nechat chvíli působit a poté setřít suchým hadrem nebo opláchnout vodou.

Mokré čištění koberců
Mokré čištění je o něco náročnější metoda, která však skvěle funguje na různé druhy koberce, kromě viskózových nebo hedvábných. Tato metoda je ideální pro hlubší čištění, ale počítejte s tím, že koberec bude vysychat několik dní.
Jak na mokré čištění?
- Koberec vysajte.
- Přípravek na mokré čištění smíchejte s vodou podle návodu.
- Nanášejte směs na koberec houbičkou, skvrny čistěte kartáčem a stírejte vlhkým hadříkem.
- Po zaschnutí koberec důkladně vysajte.
- Hotovo.
Aladinův tip
Při mokrém čištění pamatujte na to, co máte pod kobercem. Voda by mohla
poškodit parkety nebo plovoucí podlahy. Po mokrém čištění by koberec měl schnout alespoň 6 hodin a nesmí se na něj šlapat.

Strojové čištění koberců
Pokud chcete mít koberec dokonale čistý, vydezinfikovaný, provoněný a s oživenou barvou vlasu, sáhněte po strojovém čištění. Mnohé profesionální vysavače na mokro jsou vybaveny funkcí, která kombinuje tlak vody a saponátu s účinným sáním pro důkladné odstranění nečistot. Pokud nechcete řešit složitosti strojového čištění, můžete využít služeb odborné firmy, která za vás vše zařídí.
Impregnace koberců
Impregnace koberců je skvělý trik, který ochrání váš koberec před znečištěním. Po naimpregnování se totiž skvrny snadno čistí a nemusíte se bát náročného čištění. Ošetření vydrží 2–3 roky, a pokud máte nový koberec, můžete požádat o aplikaci impregnace rovnou při nákupu.
Co dělat v případě domácí potopy?
Pokud koberec nasaje vodu z pračky nebo topení, je potřeba jej co nejdříve osušit z obou stran a nechat proschnout minimálně 24 hodin. Ideální je vysát vodu vodním vysavačem.

Jak vyrovnat proleženiny po těžkém nábytku?
Pokud na koberci zůstala proleženina od těžkého nábytku, použijte páru ze žehličky a fén. Napařte vlákna (ale NENECHTE ŽEHLIČKU DOTÝKAT SE KOBERCE) a následně je vyfénujte.
Co dělat, když si koberec spálíte?
Pokud koberec spálíte například cigaretou, opatrně odstraňte spálené vlákno malými nůžkami na nehty. Pokud je koberec silně ohořelý, může být potřeba záplatování.
Pokud si všechny tyto kroky osvojíte, váš koberec vám vydrží dlouho krásný a v perfektní kondici.
