Umělé trávníky pro celoroční použití jsou ideální krytinou pro střešní terasy, balkóny, verandy i zahrady. Mají výborné schopnosti udržet si přirozený vzhled a dlouhou životnost s nízkými provozními náklady, a navíc zcela bez starostí s údržbou. Jsou ideálním funkčním i dekoračním prvkem a skvěle podtrhnou celkový vzhled místnosti či zahrady. Využít je můžete i na odrazovou plochu pod dětskou houpačkou nebo dojezdovou plochu u skluzavky. Dítě se tak místo vyšlapaného a špinavého prostoru bude odrážet od měkké a pohodlné podložky.
Jak vybrat umělý trávník?
Na balkóny a terasy se hodí umělé trávníky s vysokým vlasem. Mají totiž velmi příjemný nášlap pro bosou nohu. Budete tak mít pocit, že chodíte po skutečném trávníku. Navíc na první pohled je umělá tráva k nerozeznání nerozeznatelná od té skutečné. Většina umělých trávníků má drenážní otvory pro lepší odvod vody, takže se nemusíte obávat koberce plného vody.
Pokud od trávy nemáte téměř žádná očekávání, a bude vám sloužit jako podložka (například okolo bazénu), můžete sáhnout po nejlevnější trávě bez vlasu nebo s velice nízkým vlasem. Mějte však na paměti, že nejlevnější travní koberce jsou relativně tenké a nemají barevnou stálost. Čím více bude tráva vystavena slunečnímu svitu, tím více je pravděpodobné, že vyšisuje nebo zesvětlá.
Čím vyšší vlas a hmotnost, tím vyšší kvalita. Podle obrázků člověk těžko pozná, jaká tráva bude pocitově na dotek, nicméně pokud si chcete dopřát opravdovou kvalitu, vybírejte trávy s výškou vlasu okolo 4 cm. Jsou opravdu příjemné a doslova se do nich zaboříte. Výhoda těchto trav s vysokou hmotností a hustotou je i ta, že vám časem vlas nebude lehat na rozdíl od levnějších alternativ.
Údržba
Umělá tráva je téměř bezúdržbová, sekačku můžete nechat celoročně zaparkovanou v garáži. Nevadí ji ani rozmary počasí. Jediné, na co je potřeba dát před jejím položením pozor je, aby byla na vyrovnaném povrchu. V zimě by se tak pod trávou mohly tvořit zmrzlé louže a led by mohl dlouhodobým působením trávu poškodit. Na velkých plochách je umělá tráva samočistící, nemusíte o ní pečovat. Pokud ale přesto budete chtít trávu vyčistit, můžete použít vysavač, vysokotlaký čistič, hrábě, hadice s vodou či fén na listí.
Instalace
Správně položit umělou trávu není žádný problém a hravě to zvládnete sami. Na balkóně si vystačíte s odlamovacím nožem a oboustrannou lepící páskou. Trávu rozrolujete podél stěn, uříznete a podlepíte páskou. Pokud se chystáte trávu položit na měkký povrch jako je písek či hlína nejprve vyrovnejte terén. Poté na něj nasypte písek nebo štěrk, položte paropropustnou geotextílii a na ní položte trávník. K přichycení trávy k zemi se používají jednoduché kovové kolíky, které seženete v každém hobbymarketu. V případě instalace více kusů trávy vedle sebe dejte pozor, abyste každý kus instalovali stejným směrem. Pokud jeden kus otočíte o 90 nebo 180 stupňů, opticky může vypadat, že má jinou barvu.