Níže jsme pro Vás připravili seznam nejčastěji používaných pojmů v kobercové branži a lidské vysvětlení, co pojmy znamenají:
Actionback (AB) - pevná mřížka na rubové straně metrážového koberce. Koberec s podkladem AB je pevnější a nemá tendenci se vlnit.
Akryl - velmi příjemný syntetický materiál používaný pro výrobu koberců. Akrylové koberce jsou antistaické, antialergenní a velmi příjemné na dotyk.
BCF - základní typ polypropylenu, tedy materiálu používaného pro výrobu kobercového vlákna. BCF koberce mají vysokou hustotu vlasu, nebývají antistatické, zato ale disponují velmi příznivou cenou.
Běhoun - běhoun je typ koberce s podlouhlým tvarem, ideálním například do chodby. Velká část běhounů je k dispozici v délce na míru. Vyberete si tedy jednu z nabízených šíří a koberec ustřihneme přesně tak dlouhý, jak potřebujete. Ustřižené strany vždy rovnou zdarma obšíváme.
Běžný metr - jednotka používaná u podlahových krytin prodávaných v rolích. Jeden běžný metr znamená formát o rozměru celé šíře role a délce jeden metr.
Bordura - způsob zakončení koberce pomocí pevné látky, kterou se obšijí okraje koberce. Ty se potom netřepí a vypadají pěkně.
Buklák (bouclé) - typ bezvlasého koberce s pevnými a nízkými smyčkami. Bukláky jsou velmi snadné na údržbu a zároveň snesou vysokou zátěž. Mnoho bukláků je určených i pro venkovní použití.
Carving - v překladu v se jedná o prostřihávání vlasu. Díky carvingu některé koberce nabízejí tzv. 3D efekt, tedy různě dlouhý vlas podporující vzor koberce. Carving může být vytvářen strojově nebo ručně (obvykle u dražších ručně tkaných koberců).
Čistící zóna - jedná se v podstatě o rohožku s rozměry na míru. Používá se i ve velmi frekventovaných místech (vestibuly, vchody do prodejen apod.). Jejím účelem je co nejlépe očistit obuv návštěvníků.
Filc - měkká vrstva na rubové straně některých metrážových i kusových koberců či PVC. Filc dobře izoluje chlad od země, zvyšuje nášlapnou vrstvu, čímž koberec změkčuje při došlapu a také tlumí kročejový hluk. Filc na rubové straně PVC také pomáhá vyrovnávat drobné nerovnosti podkladové vrstvy, např. betonu. Filcové koberce doporučujeme podlepovat celoplošně nebo oboustrannou páskou, protože filcová vrstva koberec nezpevňuje.
Frise - typ kobercového vlasu. Vlas typu frise (někdy označováno Frizé) je tvořen několika tenčími vlákny smotanými do sebe. Díky tomu vlas získá na pevnosti a odolnosti při zachování dobré míry komfortu.
Gel (podklad) - typ rubové vrstvy některých metrážových i kusových koberců. Gelová vrstva je protiskluzová, takže koberec, který jí je opatřen neklouže po podlaze. Zároveň celý koberec zpevňuje a obvykle tak nebývá nutné jej celoplošně podlepovat.
Heatset - typ kobercového vlákna vyrobeného z polypropylenu, který se několikrát rozehřeje na vysokou teplotu a následně se skokově ochladí. Díky tomu vlas získá pružnost, pevnost, lesklost a především jemnost. Heatsetu se někdy přezdívá "umělá vlna", protože na pohled i na dotyk působí stejně kvalitním dojmem.
Kobercové čtverce - typ koberce prodávaný po krabicích v malých čtvercích o rozměru 50x50 cm. Jednotlivé dílce se lepí vedle sebe a lze z nich sestavit např. mozaiku. Tento typ krytiny je vhodný i do zatěžovaných prostor, protože když se poškodí či ušpiní jeden čtverec, lze jej snadno vyměnit za jiný.
Komponenty - drobné příslušenství k podlahovým lištám. Mezi komponenty patří spojky, koncovky, kouty a rohy.
Kout - komponenta ke kobercovým lištám. Kout je vlastně vnitřní roh. V jednoduché obdélníkové místnosti se tedy při instalaci lišt obvykle použijí čtyři kouty.
Kročejový hluk - hluk který vzniká chozením po podlaze a přenáší se jednak v rámci bytu, ale také o patro níže.
Lurex - speciální úprava kobercového vlákna, která přidává třpyt. Obvykle se používá jen na některých vláknech a mívá stříbrnou, zlatou nebo bronzovou barvu. Lurexová vrstva může postupem času z koberce mizet.
MDF lišty - podlahové lišty s pevným jádrem. Ke spojování se nepoužívají komponenty, ale lišty se řežou do úhlů tak, aby na sebe správně navazovaly.
Metr čtvereční - jednotka, v níž se udávají ceny podlahových krytin. Jeden metr čtvereční je formát krytiny o velikosti 1x1 metr.
Micropolyester - někdy se označuje jako mikroplyš. Velmi jemný typ materiálu používaného pro výrobu těch nejhebčích koberců.
Nášlapná vrstva - tato hodnota u PVC, vinylů a jiných podlah udává odolnost dekoru proti sešlapání. Čím je hodnota vyšší, tím odolnější je samotný vzor materiálu.
Návin - návin udává délku koberce, běhounu, či PVC. Například návin 20 m znamená, že délka daného materiálu na roli je 20 metrů.
Návinka - návinka je role z pevného papíru (výjimečně i z plastu), na kterou se namotávají koberce a PVC, aby se neohýbaly při přepravě.
Nopky - jako nopy/nopky se označují buď malé výstupky na rubové straně koberců určených pro venkovní použití (např. umělé trávníky), které nadzvedávají koberec od země, aby pod nimi mohla odtékat voda. Druhým způsobem použití tohoto slova je specifikace hustoty vlasu, kdy se jednotlivý vlas označuje jako nop. Hustota koberce 300.000 nopů/m2 tedy znamená, že na jednom metru čtverečním koberce se nachází přibližně 300.000 vlasů.
Oboustranná páska - praktická lepící páska, která lepí z obou stran. Používá se pro jednoduché přelepení podlahových krytin k podkladu.
Obšití - způsob zakončení koberce. Obšité koberce se netřepí, nelezou z nich vlákna a vypadají lépe než koberce neobšité. Obšití se většinou nepoužívá v případě celoplošných koberců, tedy koberců od zdi ke zdi.
Polyamid - materiál používaný pro výrobu koberců, někdy označovaný zkratkou PA. Polyamidové koberce bývají jemnější a zároveň odolnější, než koberce z polypropylenu. Často se používají i na velmi namáhaných místech, jako jsou hotely a kanceláře. Nevýhodou může být vyšší cena.
Polyester - materiál používaný na výrobu zejména kusových koberců s delším vlasem. Polyester je velmi jemný a příjemný materiál, mnohem hebčí než levnější polypropylen.
Polypropylen (PP) - nejčastěji používaný materiál při výrobě kusových i metrážových koberců. Jedná se o umělé vlákno s antibakteriálními a antistatickými vlastnostmi. Výhodou je i velmi přijatelná cena.
Prořez - prořezem se označuje zbytkový materiál, který vzniká řezáním vinylových, dřevěných a laminátových podlah, které se prodávají v lamelách. Obvyklý prořez v běžné obdélníkové místnosti činí zhruba 5-7 %, takže na místnost o ploše 10 m2 se obvykle spotřebuje 10,5 - 10,7 m2 materiálu.
Protiskluzová podložka - gumová mřížka, která se navolno pokládá pod kusové koberce či běhouny. Nijak se nelepí ani nefixuje. Jejím účelem je to, aby koberec lépe držel na svém místě a neujížděl po podlaze.
Přechodová lišta - podlahová lišta, která se používá na rozhraní dvou různých podlahových krytin, např. koberce a PVC. Lišty jsou samolepící, ale někdy je vhodné je přivrtat.
PUR vrstva - průhledná svrchní vrstva na PVC a jiných podlahových krytinách, která zvyšuje odolnost materiálu.
Resine - rubová vrstva koberce používaná u vpichovaných koberců. Jedná se o ztuhlou vrstvu průhledného lepidla, které není vidět. Resine je částečně flexibilní a jeho výroba je velmi levná, čemuž pak odpovídá i cena koberce.
Roh (lišta) - komponenta k soklovým lištám. Rohem se označuje vnější roh, naopak vnitřní roh se nazývá kout. V pravidelné obdélníkové místnosti tudíž nepoužijete žádný roh, pouze čtyři kouty.
Shaggy - tento termín se používá pro všechny koberce s dlouhým vlasem. Za koberce s dlouhým vlasem obvykle považujeme všechny, které mají vlas delší než 15 mm.
Schodnice - neboli nášlap je malý kobereček na schod. Obvykle mívá tvar obdélníku nebo půlkruhu. Bývá také opatřen oboustrannou lepící páskou a pevnou plastovou či kovovou lištou, která zpevňuje ohyb kolem schodu.
Smyčkový koberec - vlas takového koberce je tvořen smyčkami. Vlákno, které vyčnívá z podkladu se tedy opět do podkladu na jiném místě vrací. Smyčkové koberce bývají pevnější a odolnější než střižený vlas.
Soklová lišta - podlahová lišta, která se používá po obvodu místnosti. Často mívá barvu shodnou s podlahovou krytinou. Existují typy vhodné pro koberce, PVC, vinyl i další podlahové krytiny. Některé soklové lišty umožňují schovat do nich kabel.
Stěrka - sypký materiál s cementovou nebo sádrovou složkou, který se používá ke zpevnění a vyrovnání podlahy před pokládkou finální vrstvy (vinylu, koberce, PVC atd.).
Střižený koberec - koberec s běžným vlasem, který nemá smyčky. Střižený vlas bývá příjemnější a měkčí než smyčkové koberce.
Šíře role - označuje, jak široká je role, v níž se vyrábí daný koberec či PVC. Většina koberců a PVC se vyrábí v šíři 4 metry, ale často se vyskytují i šíře 2, 3 a 5 metrů.
Technický list - dokument, v němž se udávají všechny technické parametry daného materiálu, například nehořlavost, odolnost, výška vlasu, podkladový materiál apod.
Vinyl klikový - vinylová podlaha prodávaná po balících v jednotlivých lamelách opatřených zámky. Klikový vinyl se pokládá podobně, jako např. plovoucí podlaha.
Vinyl lepený - vinylová podlaha bez zámků, která se musí lepit. Bývá levnější než klikový vinyl, ale pokládka je složitější a je potřeba mít perfektně vyrovnanou podkladovou vrstvu.
Viskóza - přírodní materiál používaný pro výrobu koberců. Viskóza je velmi příjemná na dotyk i na došlap, je ale náchylná na změnu barvy po polití tekutinou.
Vlna - tradiční materiál používaný pro výrobu koberců. Vlněné koberce jsou komfortní a mají velmi dlouhou životnost. Z vlny se vyrábí i ručně tkané koberce.
Vpichovaný koberec - koberec vyrobený metodou vpichování. Vlas se více podobá střiženému než smyčkovému. Vpichované koberce bývají zátěžové, vhodné spíše do kanceláří než do domácnosti. Jejich výsadou je obvykle příznivá cena.
Zátěžová třída - hodnota, která udává, jak vysokou zátěž daná podlahová krytina zvládne. Čím vyšší číslo, tím lepší. Do domácnosti jsou určeny zátěže 21, 22 a 23, do komerčních prostor 31, 32, 33, 34 a do průmyslových prostor 41, 42, 43. Materiál může mít jednu třídu zátěže z každé skupiny, takže např. 23, 33 a 41.